Żydowskich skautów wyrzuciliśmy z pamięci. Dlaczego?

W okresie 2-3 lat przed wybuchem wojny harcerstwo chyba „skręcało” na prawo. Były silne wpływy tzw. sanacji. Ta formacja nie była chyba ostro antysemicką, ale pewnie także – jak sądzę – nie była entuzjastycznie nastawiona do żydowskiej mniejszości narodowej. 

Przed tygodniem harcerze obchodzili „Dzień Myśli Braterskiej”. Mnie się skojarzyło: przed wojną w środowisku Polskich Żydów działała bardzo sprawna – i chyba liczna (?) organizacja skautowa – „Haszomer Hacair”. Czasem gdzieś migną jakieś ślady, pojedyncze zdjęcia. Bo już nie wspomnienia (członkami tej organizacji byli w większości Powstańcy w Getcie Warszawskim; kiedyś gdzieś Marek Edelman mówił, że był skautem).

Słyszałem też, że przed wojną była wspólna komisja czy krąg porozumienia. Że pracowano nad zbliżeniem ZHP i Haszomeru. Ze w tym gremium działał Aleksander Kamiński. I – co mnie zdziwiło – także Janusz Korczak. Zajmując się Jego dziejami nigdy nie natknąłem się na jakiekolwiek wzmianki o związku ze skautingiem.

O Żydach, o ich obyczajach, ich historii w ogóle wiemy mało. I jest to fakt nas obciążający. Bo była to liczna grupa o wielce odrębnej kulturze, religii i obyczajowości. Napisałem kiedyś, że Niemcy fizycznie zniszczyli Zydów – a my zniszczyliśmy pamięć o Nich.

Pewnie się spóźniliśmy i mam wyrzuty sumienia, że nie podjąłem tematu wcześniej. Niedawno zmarły mój przyjaciel – hm Mirosław Szypowski, przewodniczący Warszawskiej Komisji Historycznej ZHP – planował działania w kierunku przybliżenia historii Haszomeru polskim harcerzom.

Na początku trzeba by znaleźć źródła, informacje. Myślę, że może jest jakaś literatura w Izraelu. Może jest coś, co moglibyśmy przetłumaczyć. I podjąć badania historyczne – warto by sprawdzić, co na ten temat zachowało się w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Kiedy skauci świata obchodzą dzień braterstwa, my powinniśmy wspomnieć o zwłaszcza o braciach z „Haszomer Hacair”- i zacząć szukać prawdy o nich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s