22 Lutego: Dzień Myśli Braterskiej

Dzień 22 lutego to dla skautów całego świata ważne swięto: „Dzień Myśli Braterskiej”. Bardziej powinno być może „Myśli Siostrzanej”, bo to przede wszystkim świętowały – i były inicjatorkami tego święta – skautki. No, nieważne – fakt, że tego dnia składa się sobie wzajemnie życzenia, pozdrowienia – no i właśnie towarzyszy temu owa „myśl”.

W naszych czasach dość powszechnej agresji i nienawiści (co propagują i „wszczepiają” nam politycy) taki dzień wzajemnej życzliwości, darowania urazów i niechęci bardzo by się przydał.

No cóż, harcerstwo – polski skauting – jest organizacją coraz bardziej niszową. A szkoda! Śpiewało się kiedyś: „Niechaj i innym szczęscie da – harcerska dola radosna”. Wpływ Dnia Myśli Braterskiej jest raczej wydarzeniem kameralnym, wewnętrznym – niewielu harcerzy.

Ja – jako ten stary druh, którego całe świadome życie było związane ze wspaniałym ruchem, Harcerstwem, chciałbym na swoim blogu zamieścić serdeczne pozdrowienia dla wszystkich którzy mnie czytają. I dla tych, którzy nie czytając dowiedzą się o moim przekazie. Niech Wam się wiedzie, niech będzie Wam dobrze, bądźcie szczęśliwi. A gdybyście mogli przyczynić się do rozwoju harcerstwa – to czyńcie to!

Wydawało się kiedyś (dawno, kiedy odbywały się wspaniałe i masowe międzynarodowe zloty – Jamboree), że ci młodzi – może z myślą braterską – zapobiegną wojnie. Nic z tego. Pewnie nawet uczestnicy tych Jamboree walczyli przeciw sobie po różnych stronach frontu. W szale nienawiści, sprzecznych interesów, często wprost obłędu – braterstwo skautowe było kroplą w morzu. To prawda. Ale mimo takich doświadczeń przekażmy sobie myśl braterską. I ja to wszystkim znajomym, bliskim i obcym – przesyłam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s