Dlaczego TIR-y nie trafiły na tory?

Mój wpis na temat samochodów spowodował kilka komentarzy. Ciekawe: wszyscy oceniamy realistycznie, że samochody to, rzec można, „wymysł szatana” – ale wszyscy mamy samochody, albo przynajmniej o posiadaniu ich marzymy… No już tak jest z nami, że nie jesteśmy konsekwentni. Najchętniej to innym byśmy zabronili, ale sami dalej wozili się tymi karocami…

Myślę jednak, że trzeba o tym „trąbić” w nieskończoność. Może jednak nasi władcy (ci , co mają miliardy i banki) kiedyś też dostrzegą interes w zmianie samochodów na inne srodki komunikacji? Ale póki oni nie dostrzegą w takiej zmianie interesu (kolejnych miliardów) – to pewnie nic z tego.

Przy okazji utyskiwań na TIR-y przypomniało mi się, jak małym fiatem dwa razy w roku pędziłem do Kolonii. Odcinek do naszej granicy – najpierw NRD a potem już Niemiec zjednoczonych – na wąskiej i prymitywnej szosie. To była podróż upiorna. Jak już wpadłem między dwa TIR-y, to nie miałem cienia wpływu na przebieg jazdy… Jeden potwór z przodu – drugi parę metrow za mną z tyłu… Brrr… Wolę nie wspominać.

A potem, jeszcze zanim dostaliśmy fundusze z UE i zaczęła się budowa autostrad – powstał ciekawy projekt, by TIR-y na granicy ładować na platformy kolejowe i wieźć po torach przez całą Polskę. Ten pomysł bardzo mi się podobał. I mnie, oczywiście kompletnemu ignorantowi, wydawał się ekonomicznie ciekawy. Nawet – jak pamiętam – powstała jakaś spółka (to już po „przemianach”) – a na czele był chyba były wicepremier Sekuła.

Ale potem ucichło i zaczęła się powszechna degrengolada kolei. Właśnie zlikwidowano linię kolejową Jasło – Stróże. Zeby tylko tą…

No, to czekajmy na elektryczne jedno- czy dwuosobowe samochodziki. Ciekawe, czy ja doczekam?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s