27 grudnia: 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w 1918 r. Kto wyeliminował z historycznej świadomości dzieje tego jedynego udanego Powstania?

Do Gazety Wyborczej w poniedziałki dodają wkładkę „Ale Historia”. W ostatnim tygodniu była to już 100 wkładka (mały jubileusz! – gratulacje). Ja cały tydzień czekam na ten dodatek – lubię te teksty i często się z nich uczę nowych rzeczy. A potem, jak pozbieram kilka numerów, to przekazuję je gimnazjalistce, która pasjonuje się historią. I ona czyta – choć pewnie nie wszystko.

W ostatnim numerze jest duży artykuł o Powstaniu Wielkopolskim. Ja już kiedyś o tym pisałem: jest to w naszej historii jedyne powstanie, które zakończyło się pełnym sukcesem – które było mądrze przygotowane i dobrze dowodzone.

A kto u nas o tym wie? Kto potrafi wymienić nazwiska dowódców? Kto zna – choćby w zarysie – przebieg tego Powstania? A przecież niewiele brakowało, a Wielkopolska pozostałaby w Państwie Niemieckim. Proces germanizacji był daleko posunięty (powstańcy używali komend w języku niemieckim – bo polskich nie znali…).

Ja – dawno to było – w szkole o Powstaniu Wielkopolskim w ogóle się nie uczyłem. Długo w ogóle nie wiedziałem, że takie było! Obawiam się, że niewiele się tu zmieniło. Chwała więc dodatkowi „Ale Historia” i autorowi – Piotrowi Bojarskiemu.

A tak na marginesie. Zastanawiam się: dlaczego tak się stało? Kto (czy świadomie?) wyeliminował z historycznej świadomości dzieje tego – powtarzam – jedynego udanego Powstania? Oczywiście nie wiem, ale tak sobie myślę, że może w okresie II Niepodległości chyba w ogóle Poznańskie nie było doceniane. Czy była to zadra w świadomości rządów sanacyjnych za brak poparcia – a nawet sprzeciw – przewrotowi majowemu Piłsudskiego? Bo gdyby nie kolejarze, wierni Marszałkowi, którzy zatrzymali pociągi z wojskiem jadącym na pomoc Rządowi – to kto wie, jaki byłby koniec przewrotu? Może nie mam racji, to mogą ocenić tylko fachowcy – historycy.

Dobrze, że pojawił się ten tekst. Dowiedziałem się – a przecież nie tylko ja! – wiele o tym tak ważnym wydarzeniu. A sprawdzę, co na ten temat uczą się obecnie młodzi na lekcjach historii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s