Caritas nigdy nie zdobędzie autorytetu Polskiego Czerwonego Krzyża

Ile razy gdzieś nastąpi jakaś klęska – żywiołowa czy budowlana, itp. – i słyszę o polskiej pomocy, przypomina mi się Polski Czerwony Krzyż! Gdzie jest ta organizacja – o światowym prestiżu, niezwykle zasłużona? Czy Caritas już zupełnie wyeliminował tę Ikonę Charytatywności? W imię czego?

Współpracowałem z tą wspaniałą organizacją dziesiątki lat. Byłem stałym felietonistą pisma „Jestem”. Pisma, które zadziwiło fachowców: w pewnym okresie było w ścisłej czołówce polskich pism! Zastanawiano się – dlaczego? Ale było – to, co wtedy ważne – pismem oczekiwanym i czytanym w dawnym ZSRR. Jako okno na świat i pismo, które w zakresie wychowania zdrowotnego odgrywało wielką rolę (a nie jest to temat zbyt atrakcyjny). Były i inne wydawnictwa.

PCK w Warszawie miało (ma jeszcze?) piękną kamienicę w śródmieściu. Czy ewentualna likwidacja PCK może mieć za podszewkę chęć zawładnięcia tym łakomym kąskiem? Ja domagam się restytucji tej niezwykłej organizacji (jeśli jeszcze jest co restytuować…)!

Caritas (ani żadna inna fundacja) nigdy nie zdobędzie autorytetu Polskiego Czerwonego Krzyża – polskiej części niezwykle zasłużonego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Tak przy okazji: za parę dni zacznie się sprzedawanie świeczek świątecznych Caritas. Czy to prawda, jak słyszałem, że połowa dochodu zostaje w parafii, ćwiartka w diecezji (kurii), a tylko ćwiartka trafia do Caritasu? A ile do potrzebujących? Czy ktoś postronny – np. urzędy skarbowe – kontroluje finanse Caritas?

Jest więcej takich zasłużonych towarzystw i organizacji społecznych o pięknej tradycji. Na przykład Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TPD), Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa (założone przez Boya-Żeleńskiego, stale zmieniało nazwę, ostatnio chyba Towarzystwo Rozwoju Rodziny), Polskie Towarzystwo Higieniczne (właściciel pięknej kamienicy przy ulicy Karowej; oj, łakomy kąsek…). Chyba nawet i PTTK… Gdzie one? Kto je zawłaszczył – i… czy zniszczył?

* * *

Ten wpis to kontynuacja pytania z kwietnia: Co się stało z PCK: usechł czy można mu przekazać 1%? A założone przez Boya-Żeleńskiego Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa, z którego wywodziła się Michalina Wisłocka i jej „Sztuka kochania”?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s