Dalsze pytania o Powstanie Warszawskie.

Nie cichnie dyskusja na temat Powstania. Niestety, tak jakoś odczuwam, że grozy tego strasznego wydarzenia ludzie wspołcześni chyba nie odczuwają? Może się mylę. A może i ma tak być, że z czasem zostanie tylko zaangażowanie przebierańców („rekonstruktorów”) i historyków…

Mnie jeszcze interesuje jedna sprawa. Przypominam sobie, że w czasie zbliżania się Armii Czerwonej do Warszawy tam gdzieś zza frontu audycje nadawała rozgłośnia (wojskowa?). I pamiętam, że mówiono, iż na parę dni przed wybuchem Postania radiostacja ta nawoływała do walki, do wybuchu.

Czy źrodła historyczne to potwierdzają? Jeżeli tak, to winę za wybuch Powstania ponoszą nie tylko nieodpowiedzialni (lekko mówiąc) polscy generałowie, ale i strona radziecka. Komu podlegała owa rozgłośnia? Już był wtedy PKWN. Ale może wprost władzy radzieckiej. Kto z Polaków tam działał? Jakoś nikt się później nie chwalił. Czy działali tam w ogóle Polacy z własnej inicjatywy (możliwe to?), czy na – czyj? – rozkaz. Jeżeli tak, to kim byli?

Czy o tym coś szerzej wiadomo? To byłyby ważne informacje. Stalin i jego ludzie drwili, szydzili z Powstania. A sami do niego dążyli, inspirowali? No, cynizm „władzy radzieckiej” jest powszechnie znany. Nic nas już nie zadziwi. Ale i ten szczegół wydaje mi się historycznie ważny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s