Pomyślmy: jakie harcerstwo odpowiadałoby współczesnej młodzieży?

W „Dużym Formacie” pojawia się felieton socjologa Piotra Toczyskiego („Liczymy się z Polakami”). Ostatni dotyczy zaufania społecznego. Ku mojej radości i satysfakcji na jednym z pierwszych miejsc – już nie pierwszy raz – pojawia się harcerstwo. Bardzo mnie to cieszy i jestem dumny. Bo harcerstwo to ruch i organizacja, która była przez dziesiątki lat czymś bardzo ważnym w moim życiu. Wiele tej organizacji zawdzięczam (pisałem zresztą o tym w moich wpisach w blogu).

Mimo radości trochę mnie to dziwi. Harcerstwo dziś jest chyba organizacją niszową, mało liczną, mało znaczącą. Zastanawiałem się – i nie tylko ja – dlaczego? Chyba jest tak, że kiedyś harcerstwo odpowiadało na oczekiwania i potrzeby dorastających młodych ludzi. Dziś tak wiele się zmieniło, że to, co dla nas było bardzo ważne, może jest teraz czymś marginalnym i niepotrzebnym współczesnej młodzieży? 

Kiedy swą radość z treści felietonu wyrażałem do mojego – dużo młodszego – byłego harcerza, ten też się ucieszył. Ale i melancholijnie stwierdził: jak dojrzeje współczesne pokolenie młodzieży, to pewnie harcerstwo zniknie z tego pięknego i zaszczytnego miejsca. Bo oni nie za bardzo będą wiedzieli, czym takim w ogóle było to harcerstwo?

No, smutno. Ale może będzie inaczej…? Śpiewaliśmy przecież kiedyś: „Niechaj i innym szczęścia da – harcerska dola radosna”… A harcerstwo obchodziło niedawno jubileusz stu lat swego istnienia. I w ciągu tych stu lat harcerstwo było bardzo różne. Często w jednych latach było wprost niepodobne do tego z innych lat. Przykładem mogą być Szare Szeregi, które treścią i formami pracy bardzo były inne w stosunku do harcerstwa z dwudziestolecia międzywojennego.

Czyli – harcerstwo może być różne. Także takie, które zainteresuje czy zafascynuje współczesną młodzież. Życzę jej tego. To zastanówmy się:  J A K I E  harcerstwo odpowiadałoby na oczekiwania i potrzeby  W S P ó Ł C Z E S N E J  młodzieży? 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s