Władza bała się „tajnego popa” urządzającego manifestacje religijne. A to były…

Podkarpackie cerkwie zaliczono właśnie do Listy Światowego Dziedzictwa kultury! Byłem w Hańczowej, w naszej cerkwi – spoza Listy – na śpiewach. Śpiewał chór męski. Jak zawsze śpiewy cerkiewne bardzo mi się podobały. W prelekcji nasz pop wspomniał, że przed laty urządzałem w tej cerkwi koncerty z płyt

To prawda: koncerty płytowe urządzałem będąc z harcerzami na obozie zimowym (przed ilu laty – chyba trzydziestu?). Najpierw koncerty z płyt urządzaliśmy w Ropkach, w stojącej pustej cerkwi – praktycznie dla siebie. I wtedy miejscowy pop zaproponował, byśmy taki koncert zrobili w Hańczowej, gdzie było kilka rodzin prawosławnych. 

Czemu nie? Zrobiliśmy. 

Przyszło wielu ludzi. Wtedy nie wiedziałem że był to ewenement; bo zazwyczaj przychodziło do cerkwi niewielu. Na zakończenie naszego koncertu z płyt miejscowi zaśpiewali nam kilka kolęd prawosławnych. 

No, był ładny wieczór.

Ale za parę dni zjawił się u nas, w Ropkach, mój bliski kolega – miejscowy, z Gorlic, który był członkiem powiatowych władz partii. I mówi: Partia dostała od SB meldunek, że pojawił się „tajny pop” i urządza manifestacje religijne; i że trzeba go „załatwić”. 

I wtedy mój kolega skojarzył, że to pewnie mowa o mnie i o tym harcerskim koncercie. Uspokoił władze, które już mnie znały jako trochę dziwaka. Ale dostał polecenie, by wybrał się do mnie i spowodował, bym więcej nie urządzał koncertów w cerkwi. 

A mieliśmy już plany, zaproszenia na dalsze wieczory… 

Tak skończyła się moja misja jako „tajnego popa”. 

Sprzęt i płyty przekazaliśmy miejscowemu popowi. I zostały tylko takie wspomnienia… 

Teraz posłuchałem pięknego śpiewu: na żywo, nie z płyt. Przypomniałem sobie tę całą „aferę”. I pomyślałem: ile to się zmieniło!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s