Brak ruchu to naprawdę problem przyszłych pokoleń. Czy sale WF w szkołach są wykorzystywane do wieczora? Wątpię.

Ubolewa się, że fatalny jest stan zdrowia uczniów i że nie chcą ćwiczyć. Że młodzi siedzą godzinami przed telewizorem (tu cytuje się zastraszające dane liczbowe) a unikają ruchu. To wszystko prawda.

Tylko że chłopcy w znakomitej większości (są wyjątki), jak tylko mogą, jak mają gdzie i czym, zaraz szaleją w ramach współzawodnictwa. Kochają piłkę nożną, ale i inne gry. Tylko trzeba zapewnić im warunki. To naprawdę proste – sam to „przećwiczyłem”, więc wiem! 

Z dziewczętami – gorzej. W okresie dojrzewania rzeczywiście tracą (o ile miały wcześniej) chęć do ruchu, do ćwiczeń. To prawda, co mówią – sam tego doświadczyłem, jak byłem lekarzem szkolnym w Warszawskim „Lelewelu”. 

Ale dziewczęta lubią taniec! I to jest szansa. Zamiast koszykówki i lekkoatletyki wprowadzić elementy baletu. I stroje baletowe. Bo tak jak w naturze chłopców jest współzawodnictwo, walka – a więc gra – to w naturze dziewcząt jest chęć ładnego wyglądu, ładnego ruchu. A to daje taniec. 

Nie wiem, dlaczego „Panie od WF” nie mogą tego przeforsować? Może nie mam racji – choć akurat o tym pisałem wiele lat temu. 

Chłopcy mają „Orliki” i chwała władzy za to. To wspaniale, że zaistniały setki boisk-stadionów. Widziałem tam też walczące dzielnie w turnieju piłki nożnej dziewuszki. Ale takie młodsze… w okresie dojrzewania większość z nich zapewne zaniecha sportu. 

A czy sale WF w szkołach są wykorzystywane do wieczora? Wątpię. Pewnie są i problemy organizacyjne – nie można przecież sali tylko otworzyć. Trzeba, by był ktoś dorosły, kto za to by odpowiadał. No, ale to przecież nie jest wydatek porażający. 

Dobrze, że się o tym mówi i pisze. To naprawdę problem przyszłych pokoleń. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s