Jak Warszawa upamiętniła najtragiczniejsze miejsce Europy? (Miejsce piekła, gdzie zmaltretowani Żydzi za kawałek chleba d o b r o w o l n i e wsiadali do bydlęcych wagonów, wiedząc po co…)

Jest w Warszawie jedno niesamowite miejsce… Prawda – cała Warszawa jest niesamowita (ja widziałem Ją jako kupę gruzu i wąwozy w miejscach, gdzie przedtem były ulice: z Wolskiej rozciągała się pustynia gruzu aż do kolei gdańskiej…). 

Ale nawet w tym  s t r a s z n y m  mieście umarłym, cmentarzysku tysięcy – było miejsce wyjątkowe.

To „Umschlagplatz” czyli miejsce załadunku Żydów do bydlęcych wagonów pociągów do Treblinki.

Nie ma sposobu wyobrazić sobie, co się tam działo. Myślę, że to miejsce było najbliższe wyobrażeniu piekła.

Kilku artystów usiłowało opisać. Filmowcy próbowali pokazać. Nie – tego nigdy sobie nie wyobrazimy, nigdy nie zrozumiemy.

Umschlagplatz to bocznice kolejowe na tyłach ulicy Inflanckiej – między blokami, które stoją od przedwojny – do torów Dworca Gdańskiego. Tam jeszcze do niedawna były tory kolejowe tych bocznic, zasypane powierzchownie ziemią. Były drewniane baraki, w których „urzędowali” gestapowcy i gdzie odbywała się ostateczna selekcja: do życia (na razie!) czy do gazu. Żydzi wiedzieli, po co wsiadają do tych bydlęcych wagonów. Może ktoś nie uwierzy – Oni byli tak zmaltretowani, że za kawałek chleba  d o b r o w o l n i e  wsiadali do transportów.

Tam szalała także Żydowska Policja. To głównie oni wykonywali czarną robotę: zapędzanie ludzi – jak bydło – do transportu.

Czasem zdarzało się, że kogoś dostrzegli, kogoś chcieli uchronić. Tak było z Korczakiem – i  J E G O  W S P ó Ł P R A C O W N I K A M I  (mówi się ciągle tylko o Nim!). Odmówili. Wsiedli do transportu wraz z dziećmi.

Jak uczciliśmy, upamiętniliśmy miejsce tego piekła? Ciągle liczyłem, że kiedyś odsłoni się te tory, może postawi pomnik – wagon. Że w barakach (oryginalnych) zaistnieje muzeum. Muzeum – nie boję się patosu – najtragiczniejszego miejsca Europy.

Gdy zobaczyłem, że na tym Miejscu zaczyna się budować – apartamentowce? – ogarnęło mnie przerażenie. Pisałem do ludzi, którzy, jak sądziłem, będą interweniować.

Bloki stanęły. Miejsce to – „Umschlagplatz” – uczczono pomniczkiem – kapliczką, altanką? Nie miejsce i okoliczność, by podać z czym się kojarzy ta marmurowa altanka…

Idą Dni Pamięci Polskiego Powstania w warszawskiej Dzielnicy Żydowskiej. Przechodząc Inflancką pomyślcie o tym, co kryło się za stojącymi blokami.

A ja chciałbym wiedzieć, kto personalnie i kiedy zadecydował, że to najstraszniejsze miejsce Europy zbezczeszczono blokami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s