Znam „Kamienie na szaniec” od 1943 roku, ale dzisiejsza dyskusja o nich jest mi żenująca. Bo czy gdyby książka była o gejach, to byłaby o mniejszych czy większych bohaterach?

Wydawało mi się, że książka „Kamienie na szaniec” jest dziś mało aktualna, mało atrakcyjna dla młodych. I oto zapytałem młodziaków z gimnazjum. Okazuje się że ją czytali (a tak w ogóle to nie czytają prawie nic…). I ocenili, że ciekawa.

Ostatnio w „Gazecie Wyborczej” rozgorzała wokół niej dyskusja, która mnie osobiście dotknęła. Jestem jednym z niewielu (może kilku?), który w 1943 roku dostał od swego Druha egzemplarz „Kamieni na szaniec”. Była zerwana okładka: dlaczego – nie wiem. Oczywiście za autora był nie Aleksander Kamiński, tylko – jak pamiętam – „Górecki”. I pseudonimy bohaterów były zmienione. Jasne: konspiracja.

Książka zrobiła na mnie i moich harcerzach kolosalne wrażenie. Ale nie – jak z Andrzejem Janowskim dyskutuje red. Aleksandra Pezda – jako czynnik propagandowy mobilizujący do udziału w Powstaniu. Bo do walki nikogo nie trzeba było mobilizować. Wręcz przeciwnie: trzeba było hamować zapędy! „Kamienie na szaniec” robiły na nas wielkie wrażenie jako sukces: oznaka siły Państwa Podziemnego, które wydaje książki! (Z wydawnictw pamiętam też pismo konspiracyjne „Wzlot”, którego formy wydawniczej i dziś byśmy się nie powstydzili – ale to nawiasem.) 

Książka „Kamienie na szaniec” była – przypomnijmy – relacją. Dość suchą, zwartą, takim prawie reportażem. Potem – jak pamiętam, chyba w 1944 roku – dostaliśmy nową wersję, rozszerzoną o akcję pod Sieciechami (nazwa była zmieniona).

A czy bohaterowie byli gejami albo choćby mieli takie skłonności? Nie ma na to  c i e n i a  dowodu. Bo i jaka podstawa do wnioskowania? Dr Elżbieta Janicka opiera się na fragmencie tekstu. Ale to przecież nie jest (chyba?) oryginalna wypowiedź chłopaków, a tekst autorski Aleksandra Kamińskiego. I jako taki o niczym nie świadczy. 

Ale: kogo to w ogóle obchodzi i po co? Cała dyskusja jest mi żenująca. Bo niby co, gdyby byli gejami? Czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Byliby mniejszymi czy większymi bohaterami? Bzdura! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s