Pamiętam piekło warszawskiego getta, jeździłem przez nie tramwajem. Udział Żydów i Polaków w dziele hitlerowców to strasznie trudny temat. Nawet Szekspir byłby bezradny, gdyby miał o tym pisać.

Sprawą znacznej wagi jest burza wokół wypowiedzi prof. Krzysztofa Jasiewicza dla „Focus Historia” na temat udziału Żydów w holocauście ich rodaków. 

To strasznie trudny temat. Myślę, że nawet Szekspir byłby bezradny, gdyby miał o tym pisać. 

Bo nie zapominajmy: była niezwykła postać Chaima Rumkowskiego w Łodzi, byli i żydowscy policjanci… 

Postawy i zachowania ludzi w tym piekle są dla nas, „normalnych ludzi”, niedostępne ocenom. Jak to jest powiedziane: „kto niewinny, niech pierwszy rzuci kamieniem we mnie”. 

Pamiętam getto – jeździłem przez nie tramwajem… To było piekło (gdzie był ten Bóg Miłosierdzia?!!). I nikt dziś nie może dokonywać ocen. Natomiast można i trzeba rejestrować fakty. Miejmy nadzieję, że nie dla nauki kiedykolwiek – ale by następne pokolenia miały materiał do studiów (może będą zdolne do zimnej oceny). 

Żydzi nie powinni czuć się dotknięci stwierdzeniami o udziale współrodaków w dziele hitlerowców. Tak jak my nie możemy zapominać o kapo w obozach (a mało o tym się pisze!), o szmalcownikach i o zdrajcach. 

***

Do przeczytania również: 

1. Szeroko komentowany tekst sprzed półtora miesiąca: Andrzej Jaczewski, „Niemcy zniszczyli Żydów biologicznie, a my zniszczyliśmy ich pamięć, kulturę, tradycję. W całej Polsce pokażmy uczniom szkół podstawowych, gdzie byli tutejsi Żydzi”

2. Opublikowany w Gazecie Wyborczej 19 kwietnia 2007 roku tekst: Andrzej Jaczewski, „Rocznicowy kadisz w stanie wojennym”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s