Zmiany w rządzie: góra urodziła mysz. To obecna minister edukacji (jak jej tam?) powinna odejść z rządu. A kto w zamian? Podpowiedzcie!

Z zainteresowaniem czekałem na konferencję prasową premiera Tuska i ogłoszenie zmian w rządzie. No i „góra urodziła mysz”. Przynajmniej w stosunku do moich oczekiwań. Marzyło mi się, by zniknęła pani ministra edukacji – Szumilas. A tu – nic…

Od dawna obserwuję stosunek kolejnych premierów do spraw edukacji. I kolejno odnoszę wrażenie (słuszne?), że edukacja nie jest przedmiotem zainteresowania, a co dopiero troski, kolejnych premierów.

Obecna pani jest szczególnie chyba niefortunnym ministrem. Na ministerialnym stanowisku jednak trzeba trochę dbać o wygląd, aparycję. A z tym – fatalnie. Co do jej kompetencji: niewiele wiadomo, bowiem „nie wychyla się”. I właściwie nie bardzo wiadomo, czym się zajmuje.

Od lat ministerstwo edukacji jest jakby takim serwitutem, który obsadza się ludżmi przypadkowymi. Daje się to jako swoistą premię – kumplom lub partnerom koalicyjnym. Było tych ministrów bez liku – nikt chyba nie umiałby wymienić ich wszystkich po kolei (mówię o tych, którzy zaistnieli już w Polsce wolnej).

Takie też są ich „dzieła”. A powinna to być dziedzina rządzenia N A J W A Ż N I E J S Z A ! Zresztą tak częste zmiany na tym stanowisku też nie sprzyjają efektywności pracy.

Mnie się marzy (to znów „majaczenia starego Don kichota”) taka sytuacja, by ministrem edukacji był ktoś spoza bieżącej polityki. Ktoś, kto byłby na tym stanowisku trwale – bez względu na zmiany rządzącej opcji politycznej (partyjnej). Ktoś, kto miałby wizję, ale także poczucie trwałości pracy i szansy na długoterminową realizację tej wizji. I najważniejsze, ale i najtrudniejsze (może niemożliwe?): ktoś, kto cieszyłby się autorytetem przynajmniej znacznej większości Polaków.

Sam się zastanawiałem – czy znam kogoś takiego? Nie bardzo. No, może najbardziej być to mogłaby Anna Radziwiłł. Ale Ona już nie żyje.

A tak z ciekawości: czy czytelnicy moich blogów mają kogoś takiego w swojej wyobrażni? Wiem, to taka bezsensowna zabawa, ale ciekaw jestem: kogo też moi Rodacy by wskazali?

Pozdrawiając, cóż – oczekuję nadal na odejście aktualnego i chyba jednego z najbardziej niefortunnych ministrów edukacji… Jak jej tam? Szumilas…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s