Skąd ta moda na zabijanie w TV? Czy to skutek ostatniej wojny, holokaustu, Auschwitz i Katynia? Amerykanie chcą ograniczyć dostęp do broni. Powinni ograniczyć dostęp do przemocy w telewizji.

Coraz częściej światem wstrząsają przerażające wiadomości o mniej lub bardziej masowych morderstwach. Nie wiem, ale chyba napady i zabijanie dzieci w szkole to coś w naszej cywilizacji nowego? Amerykanie szukają sposobu, by zapobiegać, w ograniczaniu dostępu do broni. Oby im to coś pomogło. Mnie się wydaje, że wina leży gdzie indziej. 

Kiedy włączam telewizję i tak „jeżdżę po kanałach” (wiem – szkoda czasu…), to przeraża mnie nagromadzenie obrazu agresji, strzelania, zabijania. To i w reklamach, i w serialach. Nie liczyłem, ale na pewno w czasie niedługiego oglądania kilka razy pojawia się facet lub damska piękność z pistoletem w garści. Strzelanie, zabijanie stało się czymś powszednim. To już nie tragiczny wypadek – to sport, rytuał, uatrakcyjnienie obrazu. 

Takie oswajanie z agresją i z zabijaniem staje się psychologicznie groźne. Ono oswaja. Ono uczy, że nacisnąć cyngiel to coś zwykłego, powszedniego, bez znaczenia. 

Czy pokolenie wychowane na takich obrazach nie podlega jakiemuś wypaczeniu? Czy nie może być tak, że te obrazy i powszechność agresji kształtują świadomość? Uczą przemocy? Uczą, że ZABIĆ TO RZECZ PROSTA (tak jak – ja wiem? – zjeść bułkę z masłem)? 

Dość powszechnie przeciwnicy pornografii sugerują, że oswajanie z widokiem, obrazem im obcym i nieznośnym, ma działać demoralizująco. Ma uprzedmiotowiać seks i partnera. A powszechna agresja – zabijanie w obrazie TV – nie uprzedmiotowia? To może być obojętne? 

Nie ukrywam, że przeraża mnie ta moda, ta powszechność agresji. Postulowałbym (gdybym miał wpływ), by obrazy wszelkiej agresji, a zwłaszcza zabijania, znikły z ekranów. Czy to pomoże w opanowaniu przerażających masowych mordów? Sądzę, że tak. 

Wiem że cenzura „nie godzi się” z demokracją. Ale nie oszukujmy się: ta cenzura w jakiejś formie istnieje. Na pewno nie wszystko, co się jawi „artystom”, trafia na ekran. To może niech kierownictwa stacji TV wyłączą programy promujące agresję? 

A swoją drogą – skąd ta moda na zabijanie (w obrazach)? Czy to skutek ostatniej wojny, holokaustu, Auschwitz i Katynia…? 

Straszne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s