Co zrobić, żeby Polacy zaczęli nadawać placówkom i instytucjom imiona zasłużonych założycieli, pracowników? Państwowemu Zakładowi Higieny warto nadać imię Ludwika Rajchmana.

W przedostatnim dodatku „Gazety Wyborczej” – tym historycznym (nawiasem: bardzo go lubię i przez cały tydzień nań czekam!) pojawiła się recenzja książki Marty Balińskiej pt. „Ludwik Rajchman”. Przypomniały mi się moje kontakty z Państwowym Zakładem Higieny (PZH) którego twórcą był dr Rajchman. Są tu dwa zagadnienia: tenże twórca, dr Rajchman był niezwykłym człowiekiem niezwykle aktywnym i zasłużonym. Pamiętam jak mój Profesor i Nauczyciel – Władysław Szenajch – o Nim mi opowiadał.

Drugie – to rola tegoż Instytutu, PZH. To niebywała (w Polsce…) instytucja. Od zawsze w czołówce, otoczona szacunkiem fachowców – niezwykle zasłużona. Jak byłem działaczem Medycyny Szkolnej i z tego tytułu miałem kontakty międzynarodowe, pamiętam że PZH był niezwykle szanowany i aktywny. Higienie szkolnej – która jak wiele spraw uległa niestety atrofii – ton nadawał Zakład Higieny Szkolnej, niezwykle aktywny i kompetentny, którego kierownikiem był mój przyjaciel prof. Leszek Zdunkiewicz. Bardzo blisko współpracowaliśmy.

Pomyślałem: a może nadać Państwowemu Zakładowi Higieny imię Ludwika Rajchmana?

U nas w ogóle chyba nie ma zwyczaju nadawać placówkom i instytucjom imion zasłużonych założycieli, pracowników. Kiedyś – może i lepiej, bo byśmy dziś musieli dokonywać korekty, zmieniać „patronów”. Dziś jest chyba już lepiej (chyba?)… Można znajdować patrona, który nie byłby politycznie określony, nie nadaje się do wykorzystywania w bieżącej polityce. Chyba takim jest właśnie Ludwik Rajchman – i Państwowy Zakład Higieny.

Kiedyś już dwukrotnie podejmowałem akcję, by Warszawska Akademia Medyczna (dziś Uniwersytet Medyczny) przyjęła imię Jana Zaorskiego – bohaterskiego twórcy i kierownika tajnych studiów medycznych w czasie okupacji. Jak dotąd bezskutecznie. Ale – póki żyję i jestem jako tako sprawnym, będę nadal o to walczył. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, jak robić to skutecznie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s