Żeby wziąć kredyt z banku, trzeba mieć dwu żyrantów. Dyplom lekarza, dokument najwyższego i niekontrolowanego zaufania, otrzymuje anonimowy student, którego żaden profesor osobiście nie zna. Dlaczego? Bo lekarze nie piszą prac dyplomowych.

Wspomniałem, że uważam, że szkoda, że lekarze nie piszą prac dyplomowych. Nie chodzi mi o to, by wykazywali się umiejętnością badawczą. Tylko o to, że dyplom lekarza dajemy osobie której osobiście nikt nie zna. Osobie, za którą nikt nie ponosi odpowiedzialności. A zawód to szczególny – kiedyś mówiło się „społecznego zaufania”. Przypominam: lekarz jest  j e d y n y m  fachowcem, który bez kontroli dysponuje nawet środkami zabójczymi (wiele lekarstw niewłaściwie stosowanych ma taki charakter).

Udział w seminarium magisterskim to przez dwa lata zapewnienie osobistego kontaktu studenta z profesorem. Pomijając już korzyść, jaka z takiego kontaktu dla studenta powinna wynikać (jest to szansa na poznanie wzajemne), co zasadniczo ważne: profesor poznaje studenta. W pewnym stopniu za niego bierze odpowiedzialność. Powinien rozpoznać psychotyka czy osobę np. nieuczciwą, niekulturalną – czy w ogóle nie nadającą się do tego, by pełnić funkcję zaufania społecznego.

Przyszli lekarze powinni uczestniczyć w seminarium dyplomowym w małych grupach, powinni pisać prace poglądowe – a promotorzy powinni zdawać sobie sprawę, że stanowią filtr o ogromnej społecznej odpowiedzialności.

Żeby wziąć kredyt z banku, trzeba mieć dwu żyrantów. Dyplom lekarza – dokument najwyższego i niekontrolowanego zaufania – otrzymuje anonimowy student, który tylko ma zdać egzaminy i którego nikt osobiście nie zna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s