Dlaczego niszczymy prace dyplomowe i marnujemy wysiłek tysięcy młodych ludzi? Czy wydając tytuły i streszczenia prac dyplomowych uczelnie mogą walczyć z plagiatami i kupnem gotowych prac?

Kończąc studia trzeba pisać pracę dyplomową. Tylko lekarze nie piszą (a tu – akurat szkoda). Powstaje więc ogromna ilość prac. W znacznym stopniu badawczych, bowiem na studiach panuje kult metodyki badań – i zazwyczaj akurat to jest najważniejszym (wedle mnie – nie) elementem pracy.

Prace są różne, zależy to od inwencji promotora. Wiele prac jest bez większego sensu – trudno wymagać od promotorow takiej aż inwencji, by wymyślali co roku tak wiele tematów. Ale wiele prac są to ciekawe przyczynki, niekiedy opracowania wartościowe. I co się z nimi dzieje? Ano, po obronie ulegają zniszczeniu. Czasem promotor je wykorzystuje w swej pracy, ale chyba to zdarza się rzadko.

A powinny być gromadzone – inwentaryzowane. Uczelnie powinny wydawać co roku takie „dziełko” – tytuły i krótkie streszczenia. Wtedy okazałoby się, którzy promotorowie traktują sprawę poważnie i prace spod ich opieki wychodzące mają wartość. A oryginały prac powinny być katalogowane i przechowywane na uczelni – i dostępne w bibliotece do wglądu. Wiem, że wiele prac – choć raczej o charakterze przyczynkowym – ma wartość i szkoda, że idą na przemiał.

Od licencjatów, a może i od części magistrantów, nie wymagałbym prac badawczych, bowiem oni nie maja być uczonymi badaczami. Wymagałbym prac poglądowych, które wykazywałyby umiejętność poruszania się literaturze, umiejętność dokonywania analizy tekstów i tworzenia syntezy. Bo takiej umiejętności oczekiwałbym od przeciętnego absolwenta wyższych studiów.

Gdyby tak się stało jak sobie marzę, nie marnowałaby się praca tysięcy młodych ludzi, ich wysiłek by był wykorzystywany, a także łatwiej byłoby walczyć z plagiatami i kupnem gotowych prac. No i promotorzy podlegaliby ostrzejszej kontroli, bowiem łatwo byłoby „odkrywać” tych, którzy w tej dziedzinie działalności się nie sprawdzają (z lenistwa lub tępoty).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s